Kronik Böbrek Yetmezliği ve Büyüme Hormonu

Doç. Dr. Erdal Eren
Uludağ Üniversitesi Tıp Fak. Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı

Herkese merhaba Doç. Dr. Erdal Eren ben.

Böbreklerin 3 önemli görevi vardır. Bunlardan birisi sıvı ve elekronik dengesini sağlamak, ikincisi organizmada asit baz dengesini sağlamak, üçüncüsü ise hormon dengesini sağlamak. İşte böbrek yetersizliği olduğu zaman; ki bu daha çok kronik dönemde olursa fonksiyonlar geri dönüşsüz olarak bozulur.

Çocuk nefroloji bölümlerinde takipte olan bu çocukların bir kısmında büyüme geriliği görülebilir. Bunların sebepleri içinde; böbrek yetersizliğine bağlı dengenin bozulması, kansızlık, az önce bahsettiğim bazı hormonlarda bozulma olabilir. Yetersiz beslenme sonucu büyüme geriliği görülebilir.  Yine aynı şekilde kullanılan ilaçlara bağlı yan etkiler görülebilir.

Bu olguların mutlaka persentil eğrisi ile izlenmesi, yıllık uzama hızının hesaplanması gerekir. Beslenmenin düzenlenmesi, metabolik sorunların, sıvı elektronik dengesinin düzenlenmesine rağmen yetersiz uzayan bireylerde yani persentilde geri kalmış veya 3 persentilin altına inmiş çocuklarda rekombinant büyüme hormonu tedavisi kullanılabilir. Ancak bu olgular dikkatli izlem sonucunda iyi seçilmeli ve tedavi sonrasında da iyi bir şekilde izlenmesi gerekir.

Teşekkür ederim.