Uzman Görüşleri

Filters
Büyüme Hormonu Tedavisine Uyum - Prof. Dr. Zehra Aycan

Büyüme Hormonu Tedavisine Uyum

Prof. Dr. Zehra Aycan

Aileler büyüme hormonu tedavisini hiçbir şekilde aksatmazlarsa çocuklarının boyları yaşıtları ile benzer olacaktır ve boy kısalığı sorunu yaşamayacaklardır.

Sayfaya Git
Tiroid hormonu ve büyüme - Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu

Tiroid Hormonları ve Büyüme

Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu

Tiroid hormonları çocuklarımızın hayatı boyunca mutlaka normal düzeyde olması gereken hormonlar. Hayatın çeşitli dönemlerinde farklı etkileri var.

Sayfaya Git
Abur cubur yiyecek nedir? - Dr. Dyt. Yasemin Atik Altınok

Abur cubur yiyecek nedir?

Dr. Dyt. Yasemin Atik Altınok

Anne ve baba başta olmak üzere diğer aile fertleri bu tür yiyecekleri tüketmeyerek, satın almayarak ve evde bulundurmayarak çocuklara örnek olmalıdırlar.

Sayfaya Git
Yeterli ve dengeli beslenme nedir? - Dr. Dyt. Yasemin Atik Altınok

Yeterli ve dengeli beslenme nedir?

Dr. Dyt. Yasemin Atik Altınok

Yeterli ve dengeli beslenmenin temel prensibi kişinin ihtiyacı kadar besin tüketmesidir. İhtiyaçtan fazla tüketilen besinlerle alınan fazla enerji vücutta yağ olarak depolanır ve bu durum şişmanlamanın temel nedenidir.

Sayfaya Git
Persentil eğrisi - Prof. Dr. Feyza Darendeliler

Persentil Eğrisi

Prof. Dr. Feyza Darendeliler

Büyümeyi değerlendirmenin en iyi yöntemi, çocuğunuzun boyunu sağlıklı çocukların verilerinden elde edilmiş büyüme eğrileri ile karşılaştırmaktır.

Sayfaya Git
Prematüre bebeğin büyümesi - Prof. Dr. Nihal Hatipoğlu

Prematüre Bebeğin Büyümesi

Prof. Dr. Nihal Hatipoğlu

Prematüre bebekler, normal doğması gereken yaş olan 40 haftaya ulaşana kadar, onlar için özel hazırlanmış büyüme eğrileri ile takip edilirler.

Sayfaya Git
Kronik Hastalık ve Büyüme - Erdal Eren

Kronik Hastalık ve Büyüme

Doç. Dr. Erdal Eren

Kronik sağlık sorunu nedir, ne gibi etkileri vardır, büyümeye etkisi nedir, tedavide büyüme hormonu kullanılır mı, çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?

Sayfaya Git

İzlem Süreci

Prof. Dr. Feyza Darendeliler

BH tedavisi alan bir çocuğun hangi nedenle alıyorsa alsın (BH eksikliği, Turner sendromu, gebelik yaşına göre küçük doğan çocuk gibi) belirli aralarla muayenesi ve tetkiklerinin yapılması gerekir.

Sayfaya Git
Prader-Will Sendromu - Samim Özen

Prader-Willi Sendromu

Doç. Dr. Samim Özen

Prader-Willi Sendromu 15. kromozomun bir bölgesindeki genlerde oluşan bir anormallik veya gen bölgesinin kaybının yol açtığı doğumsal genetik bir hastalıktır.

Sayfaya Git
premütüre bebek

Prematüre Bebeğin Büyümesi

Prof. Dr. Nihal Hatipoğlu
Dünyaya gelmek için biraz sabırsız davranan bu bebekler genellikle daha özenle ve yakından takip gerektirirler. Bu onların doğacakları ortama tam…
Sayfaya Git
tiroid ve büyüme

Tiroid ve Büyüme

Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu

Tiroid hormonları vücudun tüm metabolizmasını etkiler. Beyin gelişimi ve büyüme için şarttır.  Eksikliği hipotiroidi, fazlalığı hipertiroidi olarak adlandırılır.

Sayfaya Git
diyabet ve büyüme

Diyabet ve Büyüme

Doç. Dr. Derya Buluş

Günümüzde önlenebilir bir durum olmayan Tip 1 diyabetin uygun tedavisi ve izlemi yapıldığında çocuklarımız oldukça sağlıklı bir yaşam sürebilmektedirler.

Sayfaya Git
sağlıklı beslenme ve büyümenin ilişkisi

Sağlıklı Beslen Sağlıklı Büyü

Dr. Diyetisyen Yasemin Atik Altınok

Yeterli ve dengeli beslenen çocuklar sağlıklı büyür, gelişir, daha iyi öğrenir, sıkça hastalanmaz, hastalansa da sağlıksız beslenen çocuklara göre daha hızlı iyileşir.

Sayfaya Git
kronik hastalıklarda büyüme

Kronik Hastalıklarda Büyüme

Doç. Dr. Erdal Eren

Çocuklarda kronik sağlık sorunları 12 aydan uzun süren günlük yaşamı kısıtlayan ve/veya uzun süreli medikal tedaviye ihtiyaç duyulan durumları ifade eder.

Sayfaya Git
ergenlik ve büyüme

Ergenlik ve Büyüme

Prof. Dr. Cengiz Kara

Erken ergenlik, zamanında teşhis ve tedavi edilmezse, büyüme plaklarının erken kapanmasına ve erişkinlik boyunun kısa kalmasına neden olur.

Sayfaya Git

Turner Sendromu Tanı ve Tedavisi

Prof. Dr. Feyza Darendeliler

Turner sendromu kız çocuklarında görülür. Normal kromozom yapısı 46 XX iken Turner sendromunda ikinci X kromozomunun tam veya kısmi kaybı söz konusudur.

Sayfaya Git
Okula dönüş ve büyüme

Okula Dönüş ve Büyüme Geriliği

Prof. Dr. Feyza Darendeliler

Çocuğunuzun okul kıyafeti bedeni önceki yıl ile aynı ise dikkat. Aileler, büyüme geriliğini geç olmadan tespit etmek için kimi ipuçlarına dikkat etmelidir. Büyüme hızının düşük olması altta yatan bir hastalığı gösterebilir.

Sayfaya Git
Menü