Persentil Eğrisi

Prof. Dr. Feyza Darendeliler
Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı

Büyümeyi değerlendirmenin en iyi yöntemi, çocuğunuzun boyunun sağlıklı çocukların verilerinden elde edilmiş büyüme eğrileri ile karşılaştırmaktır.  Persentil eğrileri olarak isimlendirilen bu eğriler kız ve erkekler için ayrı ayrı hazırlanmıştır.  Çocuğunuzun boyu cinsiyete göre uygun persentil eğrisine işaretlenirse, çocuğunuzun boyunun normal aralıkta olup olmadığı ve ayrıca topluma göre hangi yüzde diliminde olduğu anlaşılır. Çocuğunuzun boyu persentil eğrilerinin en alt çizgisinden daha aşağıda ise boyu yaşıtlarına göre kısa demektir.  Bunun dışında birinci ölçümde persentil eğrilerinin içinde ise ancak, 2.  ölçümde bulunduğu çizgiden aşağı doğru düşme varsa bu da araya giren bir hastalık olabileceğini gösterir.  Büyümenin belirli aralarla izlenmesi bu nedenle çok önemlidir.

Ayrıca bu eğriler çocuğunuzun boyunun anne-babanın boyuna göre de kısa olup olmadığını gösterir.

Bir çocuğun boyu 2 yaşından sonra hangi eğri üzerinde hangi çizgide ise o çizgide gider, sapma olmaz.

Sadece boy değil ağırlık ve obezitenin bir göstergesi olan vücut kitle indeksi için de sağlıklı çocuklardan hazırlanan persentil eğrileri mevcuttur.

Bu durumda çocuğunuzun boyu eğrinin dışında ise veya eğri içinde ama çizgisinde düşme varsa ya da ebeveyn boyuna göre kısa ise mutlaka doktorunuza başvurun ve sorun var mı diye danışın.