Yeterli ve dengeli beslenme nedir?

Dr. Dyt. Yasemin Atik Altınok
Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı

Yaşamın her döneminde özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenmek önemlidir. Sağlıklı beslenme; çocukların ve ergenlerin büyümeleri, gelişmeleri, sağlıklı ve başarılı olmaları için ihtiyaçları olan enerji ve tüm besin öğelerini yeterli ve dengeli alınması ile sağlanır. Yeterli ve dengeli beslenen çocuklar sağlıklı büyür, gelişir, daha iyi öğrenir, sıkça hastalanmaz, hastalansa da sağlıksız beslenen çocuklara göre daha hızlı iyileşir.

Yeterli ve dengeli beslenmenin temel prensibi kişinin ihtiyacı kadar besin tüketmesidir. İhtiyaçtan fazla tüketilen besinlerle alınan fazla enerji vücutta yağ olarak depolanır ve bu durum şişmanlamanın temel nedenidir.

Özellikle okul öncesi dönemden başlamak üzere çocukluk çağı boyunca ailenin yaşam tarzı seçimleri ve besin tercihleri, çocuğun yaşamı boyu sürdüreceği sağlıklı alışkanlıkları edinmesi için bir fırsat penceresi sunmaktadır. Bu nedenle, ailenin sağlıklı beslenme davranışları sergilemesi, çocuklarının da ileriki yaşamında sağlıklı beslenme davranışlarına sahip olmasına olanak sağlar.